Orice persoana, cunoscandu-si bioritmul, integreaza in propriul stil de viata o informatie deosebit de utila:

informatia bioritmica.

Aplicatii ale bioritmului gasim in diferite domenii de activitate, precum: medicina, transporturile, activitatea sportiva, compartimentele de protectie a muncii, dar bioritmurile au implicatii directe in probleme ca:

- erorile umane,

- structura celulara,

- crizele de inima,

- sexul viitorului copil,

- compatibilitatea in cuplu,

- familie, profesie,

- si chiar in proiectele lansate

in spatiul extraterestru.

Exemplu de aplicare in circulatia rutiera:

Asociatia Romana De Bioritm Integrat, cu sprijinul Brigazii de Politie Rutiera Bucuresti si al Regiei Autonome de Transport Bucuresti, a finalizat un studiu cu privire la „Influenta starii bioritmice a conducatorului auto, asupra producerii accidentului rutier”.

Din studiu reiese faptul ca, la un numar de 749 de cazuri, la data producerii accidentului conducatorul auto vinovat se afla in urmatoarea stare bioritmica:

* 65,5% adica 2/3 din cazuri se aflau in zilele critice si semicritice (zile cu risc bioritmic ale conducatorului auto).

* 34,5% adica 1/3 din cazuri se aflau in zile bioritmic normale.

Concluziile studiului:

- Rezultate foarte apropiate de cele evidentiate in studiul asociatiei noastre au fost inregistrate de nenumarate firme cu renume din tari precum SUA, Japonia, Germania, Austria si altele, unde este aplicata metoda avertizarii bioritmice in vederea reducerii accidentelor rutiere.

- Avand posibilitatea sa cunoastem cu anticipatie starea bioritmica a conducatorului auto, metoda avertizarii bioritmice poate deveni deosebit de benefica pentru prevenirea accidentelor rutiere.

Informatiile de mai sus cu toate explicatiile necesare au fost sintetizate in buletinul nostru intern nr.1 intitulat:

“Bioritmul si accidentele de circulatie rutiera”

Pe contra-coperta acestui “Buletin intern” cititorul este informat despre faptul ca:

ASOCIATIA ROMANA DE BIORITM INTEGRAT (A.R.B.I.)

si

BRIGADA DE POLITIE RUTIERA BUCURESTI

au convenit ca propunerile si concluziile cuprinse in acest “Buletin intern” sa fie prezentate - dupa caz - institutiilor, agentilor economici si tuturor celor implicati in activitati aferente bunei desfasurari a traficului rutier.

Scurt extras din acest “Buletin intern”  gasiti la pagina cu

“Realizari”

Monitorizare

pentru o posibila aplicare

in optimizarea programarii datei interventiilor chirurgicale

A.R.B.I. – asa cum s-a aratat – nu are caderea sa se implice in actul medical propriu-zis.

Noi putem furniza, daca ni se solicita, starea bioritmica a pacientului, medicul fiind cel care hotaraste folosirea sau nu, a respectivei informatii bioritmice.

Ca si la studiul efectuat de asociatie, privind corelatia dintre accidentul rutier si starea bioritmica a conducatorului auto, monitorizam pentru “Buletinul intern nr.2” date privind tema “Optimizarea datei programarii interventiilor chirurgicale”.

Tabel cu rezultate

Text Box: Experiment statistic